Kategoryzacja Kadr Gromad Zuchów rozwija się, by wspierać rozwój Waszych gromad. To nie tylko arkusz kategoryzacji, nie tylko kategorie, które pokazują jak wiele zrobiliście już ze swoją gromadą, to też szansa na wymianę doświadczeń oraz zaplanowanie przyszłości Waszych gromad czy Waszych kadr.

Przez cały rok – na zbiórkach i na kolonii – możecie skorzystać z możliwości i zaprosić innego zuchmistrza, by odwiedził Waszą gromadę i wypełnił z Wami arkusz kategoryzacji.

Ze wszelkimi pytaniami, uwagami czy propozycjami dotyczącymi zmian w kategoryzacji piszcie na gierbo@16wdh.pl

Przebieg
Kategoryzacja powinna przebiegać przynajmniej w dwóch etapach – trzeci jest opcjonalny, ale bardzo wartościowy przed wkroczeniem w następny rok harcerski.

1) Odwiedziny (grudzień – lipiec)
Odwiedź zuchmistrza na zbiórce, zobacz inną gromadę w akcji i wypełnij kategoryzację. Zaproś Zuchmistrza, Którego Szanujesz na swoją zbiórkę, a po niej wspólnie wypełnijcie arkusz kategoryzacji, dokładnie podliczając punkty i określając wymagania, które musi spełnić Twoja gromada do końca roku, aby uzyskać wybrane miano.Pamiętaj, że możesz zaprosić kogoś na zbiórkę po raz drugi, na przykład pod koniec roku szkolnego, by ująć w kategoryzacji to, jak uzupełniłeś ewentualne braki.

2) Kolonia Zuchowa
Kolonia to rzecz najważniejsza w roku zuchowym. To tu się wydarzą rzeczy, na które pracujesz cały rok. Wypełnij na kolonii kategoryzację z komendantem kolonii lub kimś z zespołu kadry Referatu, kto odwiedzi Cię z wizytacją (w razie czego – dopytaj czy wpadnie.

3) Podsumowanie
Czas po wakacjach to też dobry czas na zrewidowanie swoich założeń i plany na przyszłość. Jeśli coś się zmieniło w sierpniu – masz ostatnią szansę na wprowadzenie zmian wraz z członkiem zespołu referatu.

Link do kategoryzacji jest –> TUTAJ <–

Tropy
W kategoryzacji znajdziecie pięć poziomów, które wyrażone są w tropach zwierząt.
Najniższy trop to Szarak, który odpowiada gromadzie związkowej, spełnia minima regulaminowe.

Dalej – Jeleń. To kadra, która umie planować pracę i zadbać o obrzędowość – formy składają się na zbiórki, zbiórki składają się na cykle, gromada ma własne Wielkie Obrzędy.

Drużynowy z tropem Dzika to zuchmistrz, który zadbał o swój rozwój – poszedł na kurs, otworzył przewodnika, działa w referacie. Po drugie działa tak, by jego zuchy były świadome tego, co robią, rozwijały się i on ten rozwój nadzoruje.

Gromada tropu Jastrzębia ma większość rzeczy dopięte na ostatni guzik. Drużynowy z tropem Jastrzębia dba nie tylko o swój rozwój, ale też o rozwój swoich przybocznych. Przede wszystkim, to jest drużynowy, który zadbał o wychowanie następcy.

Kadra gromady najwyższego tropu, tropu Wilka jest tak dobrze przygotowana do działania, że na kolonii jest w stanie zrobić wszystko to, co zaplanowała na dany dzień, podsumować pracę, przygotować rzeczy na następny, a później pójść normalnie przespać 7 godzin. To są ludzie, którzy nie tylko dbają o rozwój siebie, kadry czy gromady, ale też wychodzą na zewnątrz, by dzielić się wiedzą.

Poniżej możesz znaleźć motta każdej z 5 kategorii kadr gromad:

Wilk
To jest moja wilcza rzecz,
To, co najlepsze łowię.
Chodźcie za mną, nie pójdę wstecz,
Dziś szlaki wytyczam nowe!

Jastrząb
Jam jest jastrząb, na niebie szybuję
Z góry widać lepiej, więc wiem dokąd zmierzam
Cel swój ujrzałem i doń pikuję
Tropem Wilka ruszyć zamierzam

Dzik
Wiele już za mną, wiele przede mną.
Po środku drogi swej stoję.
Dla Dzika to oczywista rzecz,
By dalej do przodu przeć!

Jeleń
Czy na polanie, czy w gęstym lesie
Pilnuję, by dobro dobrem zostało.
Mój ryk słyszycie, donośny się niesie!
Wciąż biegnę po więcej, bo ciągle mi mało.

Szarak
Wkroczyłem na ścieżkę do celu
I wytrwać na niej zamierzam!
Świadom jestem trudów wielu
Wszystkie pokonam, do zwycięstwa zmierzam
Kolejny wykonam skok!

Kategoryzacja kończy się z ostatnim dniem sierpnia. Kategorie tropu szaraka, jelenia, dzika i jastrzębia przyznawane są rozkazem Komendanta Chorągwi, a tropu wilka – rozkazem Naczelnika Harcerzy. Na zakończenie kategoryzacji Ty oraz Twoi przyboczni otrzymacie naszywki na prawe ramię w kształcie sprawności symbolizujących kategorię Waszej gromady.

I teraz chyba najważniejsze. Najlepsi wodzowie i ich przyboczni z całej Polski, w nagrodę za swój trud, spotkają się na specjalnie dla nich przygotowanej wyprawie. Najlepsi to jest tacy, których gromady uzyskały kategorię tropu wilka.

Możesz na bieżąco śledzić swoją pozycję w rankingu –> TUTAJ <—