Koordynator: phm. Jakub Borkowski

Status projektu: trwają rozmowy ze szwalnią

Reforma ma dwa zasadnicze cele:

 1. dopasowanie wymagań regulaminu do zuchów,
 2. ujednolicenie kroju koszuli mundurowej zuchów ZHR.

Wiąże się ze zmianą regulaminu, jednak nie będzie to zmiana rewolucyjna, zmodyfikowane zostaną szczegóły (takie jak kolor paska) i usunięte zostaną zbędne elementy (takie jak skarpetki).

Postanowienia ogólne

Dalej będzie nas obowiązywały postanowienia ogólne Regulaminu mundurowego Organizacji Harcerzy ZHR:

 1. Regulamin Mundurowy Organizacji Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (zwany dalej Regulaminem) obowiązuje zuchów, harcerzy, wędrowników, harcerzy starszych oraz instruktorów ZHR.
 2. Mundur określony Regulaminem jest podstawowym strojem organizacyjnym.
 3. Wygląd, liczbę oraz sposób noszenia odznak na mundurze określa Regulamin Symboli, Odznak i Oznaczeń ZHR.
 4. W gromadzie/drużynie obowiązuje zasada jednolitego umundurowania. Każda drużyna dbając o zapewnienie jednolitości umundurowania ma za zadanie dążyć do pełnego i spójnego dla jednostki umundurowania swoich członków.
 5. Umundurowanie rekomendowane przez Główną Kwaterę Harcerzy oznaczone jest wszywkami z logo ZHR, które są zastrzeżone i podlegają ochronie prawnej.
 6. W załączniku do Regulaminu podane są szczegółowe wzory kształtu, kroju i materiału kluczowych elementów umundurowania.
 7. Wyjątki od stosowania niniejszego regulaminu Naczelnik Harcerzy reguluje w formie rozkazu na wniosek zainteresowanych poparty przez Komendanta Chorągwi.

 

Zmienimy rozdział II Mundur zucha i rozdział III Zasady noszenia munduru zuchowego:

Elementy munduru

Obecnie mundur składa się z:

 1. nakrycia głowy,
 2. bluzy mundurowej,
 3. kamizelki paradnej,
 4. chusty,
 1. krótkich spodni,
 2. długich spodni,
 3. pasa,
 4. skarpet,
 5. butów,
 6. okrycia wierzchniego.
Po reformie mundur będzie składał się z:

I. Elementów obowiązkowych:

 1. nakrycia głowy,
 2. bluzy mundurowej,

kamizelki paradnej,

 1. chusty,

II. Elementów fakultatywnych:

 1. krótkich spodni,
 2. długich spodni,
 3. pasa,

skarpet,

 1. butów,

okrycia wierzchniego.

Opis munduru

Jak jest:

Nakrycie głowy
Czapka z daszkiem (tzw. „baseballówka”), w kolorze zielonym lub w barwach gromady, z wyhaftowanym logiem wilczka.

Jak będzie:

Nakrycie głowy
Czapka z daszkiem (tzw. „baseballówka”), z wyhaftowanym logiem wilczka.

Bluza mundurowa
Koszula w kolorze zielonym, z karczkiem, zapinana z przodu na całej długości zielonymi guzikami. Koszula ma kołnierz oraz dwie kieszenie na piersi, kryte patką i zapinane guzikami.
Bluza mundurowa
Koszula w kolorze zielonym, z karczkiem, zapinana z przodu guzikami. Koszula ma kołnierz oraz dwie kieszenie na piersi, kryte patką i zapinane guzikami. Na bluzie naszywane są sprawności i plakietki zuchowe.
Kamizelka paradna
Kamizelka w kolorze granatowym, zapinana od przodu na całej długości na zamek błyskawiczny. Kamizelka z prawej strony na biodrze ma wpuszczaną kieszeń. Na kamizelce naszywane są sprawności i plakietki zuchowe.
Chusta
Chusta w kształcie trójkąta o wymiarach około 100cm – 70cm – 70cm w barwach gromady.
Chusta
Chusta w kształcie trójkąta o wymiarach około 100cm – 70cm – 70cm w barwach gromady.
Krótkie spodenki
Spodnie granatowe, sięgające nad kolano, z dwiema wpuszczanymi kieszeniami bocznymi i jedną kieszenią z tyłu z prawej strony, krytą patką i zapinaną guzikiem. Spodnie mają szlufki umożliwiające wciągnięcie pasa.
Krótkie spodenki
Spodenki sięgające nad kolano, w stonowanym kolorze, nie dresowe, mające szlufki umożliwiające wciągnięcie pasa.
Długie spodnie
Spodnie granatowe długie, o kroju podobnym do spodni krótkich.
Długie spodnie
Spodnie nie dresowe, w stonowanym kolorze, mające szlufki umożliwiające wciągnięcie pasa.
Pas
Pas skórzany w kolorze brązowym lub czarnym nie zawierający żadnych
nieharcerskich emblematów i oznaczeń.
Pas
Pas skórzany lub parciany w kolorze brązowym, czarnym lub zielonym, nie zawierający żadnych nieharcerskich emblematów i oznaczeń.
Skarpety
Klasyczne zielone skarpety sięgające ponad kostkę.
Buty
Buty sznurowane, w jednolitym, ciemnym kolorze.
Buty
Buty niebędące klapkami, kapciami lub podobnymi. Zalecane są buty  sznurowane, w jednolitym, ciemnym kolorze
Okrycie wierzchnie
Swetry, polary, kurtki, skafandry, peleryny itp. w kolorze ciemnym, najlepiej zielonym lub czarnym, w miarę możliwości jednolite dla gromady (w przypadku, kiedy nakrycie jest jednolite dla gromady dopuszcza się stosowanie dodatkowo barw jednostki) i posiadające oznaczenie organizacji.

Zasady noszenia munduru

Mundur musi być czysty, schludny i niepognieciony. Mundur musi być czysty, schludny i niepognieciony.
Nie należy łączyć elementów umundurowania z elementami ubioru cywilnego.
Bluza mundurowa: Koszula jest zawsze wpuszczana w spodnie. Wszystkie guziki mają być zapięte. Rękawy koszuli na co dzień powinny być rozpięte i podwinięte do łokcia. Opuszcza się je podczas uroczystych wystąpień (Msza Święta, warta honorowa itp.), kiedy to guziki u rękawów powinny być zapięte. Bluza mundurowa: Koszula może być wpuszczana w spodnie w szczególności podczas mszy świętych, uroczystości, apeli i wielkich obrzędów. Wszystkie guziki mają być zapięte. Rękawy koszuli mogą być rozpięte i podwinięte do łokcia.
Chusta: Chusta noszona jest pod kołnierzem bluzy mundurowej. Na plecach powinien być widoczny trójkąt chusty o wysokości ok 8-10 cm wysokości. Chusta jest spięta suwakiem. Chusta: Chusta noszona jest pod kołnierzem bluzy mundurowej. Na plecach powinien być widoczny trójkąt chusty o wysokości ok 8-10 cm wysokości. Chusta jest spięta suwakiem. Dopuszczalne jest noszenie chusty na kołnierzu, zgodnie z tradycją środowiska.
Spodnie: Długie spodnie są noszone w chłodne dni. Spodnie: Długie spodnie są noszone w chłodne dni.
Pas: Pas ma być zawsze wpuszczony w szlufki. Pas: Pas ma być zawsze wpuszczony w szlufki.
Strój polowy: Dopuszczalne jest stosowanie munduru polowego: na przykład koszulek gromady itp., który jednak nie może zastępować munduru. W szczególności w stroju polowym nie należy występować na apelach, Mszach Świętych, uroczystych zbiórkach, w czasie wart honorowych itp. Strój polowy: Dopuszczalne jest stosowanie munduru polowego: na przykład koszulek gromady itp., który jednak nie może zastępować munduru. W szczególności w stroju polowym nie należy występować na Mszach Świętych, uroczystościach i wielkich obrzędach.

Nowy krój koszuli

Koszula będzie wykonana z tego samego materiału, z którego wykonane są koszule harcerzy (będzie w tym samym kolorze). Guziki będą metalowe, z logiem ZHR, tak jak płaskie guziki na naramiennikach harcerek. Rozważamy zatrzaski na mankietach. Planujemy, by koszula była delikatnie dłuższa z tyłu, żeby nie wychodziła ze spodni. Chcemy też, by miała rozcięcia po bokach, jak koszulki polo.

Celujemy w cenę zbliżoną lub niższą od aktualnej ceny mundurów sprzedawanych jako „zuchowe ZHR”. Będziemy informować na bieżąco o rozmowach ze szwalnią.

Założenia w pdf